📷 7
General
| Doors | 1-2-0 |
|---|---|
| Dimensions | length – 12.98 m, width – 2.55 m, height – 3.38 m |
Engine
| Make | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Power | 408 hp (300 kW) |
| Fuel | diesel |
| Euro | Euro 5 |
Gearbox
| Type | Automaat |
|---|---|
| Make | Mercedes-Benz |
Axles
| Axles | 2 |
|---|---|
| Axle config | 4x2 |
| Suspension | Pneumo/pneumo |
Brakes
✓ ABS
✓ Engine brake
✓ Retarder
Cabin & comfort
✓ Sunroof
✓ Electric mirrors
✓ Tinted windows
✓ LCD
✓ Guide seat
✓ Soft seats
✓ Tachograph
Extra equipment
✓ A/C: Kliimaseade
✓ Autonomous heater: Webasto
✓ Power steering
✓ Steering adjustment
✓ Spare wheel: Täissuuruses
Multimedia
✓ DVD / Multimeedia
✓ Microphone
Safety features
✓ Differential lock
Lights
✓ Headlights: Halogeen
✓ Fog lights
Other extras
✓ Tool box
✓ Fridge
Condition
| Condition | Used |
|---|---|
| Technical condition | Heas korras |
| Inspection valid until | 2026-09 |
Additional info
| Color | Mitmevärviline |
|---|
Excursion buses
Contact seller
Mercedes-Benz Tourismo RH-M-2A 300kW
63 000 €
Price excl. VAT
78 120 € Price incl. VAT (24%)
| Make | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | Tourismo RH-M-2A |
| Type | Excursion buses |
| First registration | 2011 |
| Mileage | 650 000 km |
| Seats | 52+9 |
| Fuel | diesel |
| Engine | 300 kW / 408 hj |
| Gearbox | Automaat |
| Posted | 04.04.2026 |