📷 21
General
| Doors | 2 |
|---|---|
| Dimensions | length – 12.99 m, width – 2.55 m, height – 3.99 m |
Engine
| Make | MAN |
|---|---|
| Power | 505 hp (371 kW) |
| Fuel | diesel |
| Euro | Euro 6 |
Gearbox
| Type | Automaat |
|---|
Axles
| Axles | 3 |
|---|---|
| Axle config | 6x2 |
| Suspension | Pneumo/pneumo |
Brakes
✓ ABS
✓ Engine brake
✓ Retarder
Cabin & comfort
✓ Sunroof
✓ Electric mirrors
✓ Tinted windows
✓ LCD
✓ Guide seat
✓ Soft seats
✓ Tachograph
Extra equipment
✓ A/C: Mitmetsooniline kliima reguleerimine
✓ Autonomous heater: Webasto
✓ Power steering
✓ Steering adjustment
✓ Spare wheel: Täissuuruses
✓ Driver seat height adjust: Üles-alla
✓ Alloy wheels
Multimedia
✓ DVD / Multimeedia
✓ Microphone
Safety features
✓ Differential lock
Lights
✓ Headlights: Ksenoon
✓ Fog lights
Other extras
✓ Tool box
✓ Fridge
Kabiin ja mugavus
✓ On-board computer
✓ Cruise control
✓ Drive mode selection
✓ Multifunction steering wheel
✓ Electric instrument cluster
✓ Rain sensor
✓ Mirror heating
✓ Windshield heating
✓ Microwave
✓ Coffee machine
✓ Individual lighting
✓ Cabin mood lighting
✓ Individual air cooling
✓ Seat belts
✓ Monitors: 3
✓ Bar
✓ Toilet
✓ Tables
✓ Kitchen
✓ Wardrobe
✓ Cabin shelves
✓ Footrest
✓ USB charging
✓ 220V power outlet
✓ Individual ventilation
✓ Tachometer
Ohutusfunktsioonid
✓ Reverse camera
✓ Front camera
Condition
| Condition | Used |
|---|---|
| Technical condition | Heas korras |
| Inspection valid until | 2026-06 |
Additional info
| Color | Valge |
|---|
Excursion buses
Contact seller
Neoplan Starliner 2014 371kW
118 000 €
Price excl. VAT
146 320 € Price incl. VAT (24%)
| Make | Neoplan |
|---|---|
| Model | Starliner |
| Type | Excursion buses |
| Year | 2014 |
| First registration | 2014 |
| Mileage | 630 000 km |
| Seats | 55 |
| Fuel | diesel |
| Engine | 371 kW / 505 hj |
| Gearbox | Automaat |
| Posted | 04.04.2026 |