📷 12
General
| Doors | 2 |
|---|---|
| Dimensions | length – 12.90 m, width – 2.55 m |
Engine
| Make | Scania |
|---|---|
| Power | 411 hp (302 kW) |
| Fuel | diesel |
| Euro | Euro 6 |
Gearbox
| Type | Automaat |
|---|
Axles
| Axles | 2 |
|---|---|
| Axle config | 4x2 |
| Suspension | Pneumo/pneumo |
Brakes
✓ ABS
✓ Engine brake
✓ Retarder
Cabin & comfort
✓ Sunroof
✓ Electric mirrors
✓ Tinted windows
✓ LCD
✓ Guide seat
✓ Soft seats
✓ Tachograph
Extra equipment
✓ A/C: Kliimaseade
✓ Autonomous heater: Webasto
✓ Power steering
✓ Steering adjustment
✓ Spare wheel: Täissuuruses
✓ Driver seat height adjust: Üles-alla
✓ Passenger seat height adjust
✓ Alloy wheels
Multimedia
✓ DVD / Multimeedia
✓ Microphone
Safety features
✓ Differential lock
Lights
✓ Headlights: Ksenoon
✓ Fog lights
Other extras
✓ Tool box
✓ Fridge
Kabiin ja mugavus
✓ Cruise control
✓ Electric instrument cluster
✓ Mirror heating
✓ Coffee machine
✓ Individual lighting
✓ Cabin mood lighting
✓ Individual air cooling
✓ Seat belts
✓ Bar
✓ Toilet
✓ Cabin shelves
✓ USB charging
✓ Individual ventilation
✓ Tachometer
Ohutusfunktsioonid
✓ Reverse camera
Condition
| Condition | Used |
|---|---|
| Technical condition | Heas korras |
| Inspection valid until | 2026-05 |
Additional info
| Color | Valge |
|---|
Additional services
✓ Vehicle delivery
Excursion buses
Contact seller
Scania OmniExpress 2015 302kW
91 000 €
Price excl. VAT
112 840 € Price incl. VAT (24%)
| Make | Scania |
|---|---|
| Model | OmniExpress |
| Type | Excursion buses |
| Year | 2015 |
| First registration | 2015 |
| Mileage | 580 000 km |
| Seats | 56 |
| Location | Rootsi |
| Fuel | diesel |
| Engine | 302 kW / 411 hj |
| Gearbox | Automaat |
| Posted | 04.04.2026 |