📷 12
General
| Doors | 1-2-0 |
|---|---|
| Dimensions | length – 9.34 m, width – 2.40 m, height – 3.33 m |
Engine
| Power | 250 hp (184 kW) |
|---|---|
| Fuel | diesel |
| Euro | Euro 5 |
Gearbox
| Type | Automaat |
|---|
Axles
| Axles | 2 |
|---|---|
| Axle config | 4x2 |
| Suspension | Pneumo/pneumo |
Brakes
✓ ABS
✓ Retarder
Cabin & comfort
✓ Sunroof
✓ Electric mirrors
✓ Tinted windows
✓ Soft seats
✓ Tachograph
Extra equipment
✓ A/C: Kliimaseade
✓ Autonomous heater: Webasto
✓ Power steering
✓ Steering adjustment
✓ Spare wheel: Täissuuruses
Safety features
✓ Differential lock
Lights
✓ Headlights: Halogeen
Other extras
✓ Tool box
Condition
| Condition | Used |
|---|
Additional info
| Color | Kollane |
|---|
Excursion buses
Contact seller
Temsa MD9 2012 184kW
25 000 €
Price excl. VAT
31 000 € Price incl. VAT (24%)
| Make | Temsa |
|---|---|
| Model | MD9 |
| Type | Excursion buses |
| Year | 2012 |
| First registration | 2012 |
| Mileage | 393 000 km |
| Seats | 35 |
| Fuel | diesel |
| Engine | 184 kW / 250 hj |
| Gearbox | Automaat |
| Posted | 04.04.2026 |